Bota

Ambasadori i Kievit në Ankara: Turqia po blen grurin që Rusia vodhi në UkrainëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:35 - 03/06/22 |
Opi Nion

Ambasadori i Kievit në Ankara ka deklaruar se Turqia është një ndër vendet që vazhdojnë të blejnë grurin që Rusia vodhi nga Ukraina.

Ambasadori Vasyl Bodnar u tha gjithashtu gazetarëve se ai ka kërkuar ndihmë nga autoritetet turke dhe Interpoli për të hetuar se kush është i përfshirë në dërgesat e drithërave që kalojnë tranzit në ujërat turke.

Ukraina është një eksportues i madh i disa prej ushqimeve bazike në botë. Sky news shkruan se Ukraina ka për momentin, rreth 22 milionë tonë drithë në kapanone, në pritje për t’u dërguar në mbarë globin.

Pas