Bota

Holanda me rritjen më të madhe të shpenzimeve ushtarake që nga Lufta e FtohtëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:51 - 03/06/22 |
Opi Nion

Qeveria holandeze ka njoftuar rritjen e shpenzimeve ushtarake, rritja më e madhja që nga fundi i Luftës së Ftohtë.

Ministrja e Mbrojtjes Kajsa Ollongren tha se “kërcënimet në botë dhe lufta në Ukrainë tregojnë se paqja dhe siguria nuk mund të merren si të mirëqena”.

Pesë miliardë euro shtesë (4.27 miliardë £) në vit do të përdoren për të financuar pajisje të tilla si gjashtë avionë të rinj luftarakë F-35, një dyfishim të dronëve MQ-9 Reaper, si dhe për të lehtësuar mungesat e përgjithshme të pajisjeve.

Kjo do të thotë që në 2024 dhe 2025 vendi do të arrijë shifrën prej 2% të PBB-së për shpenzimet ushtarake. Kjo është një kërkesë që NATO u ka bërë anëtarëve të aleancës.

Pas