Life Style

Temperaturat në Grenlandë, më të ngrohtat të regjistruara në 1000 vjetBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:16 - 18/01/23 |
Opi Nion

Të dhënat e reja kanë zbuluar se temperaturat në Grenlandë janë më të ngrohtat të regjistruara ndonjëherë në 1000 vjet, duke nënvizuar ndikimin në rritje të ndryshimeve klimatike të drejtuara nga njerëzit në botën natyrore.

Një studim i botuar në revistën shkencore “Nature” të mërkurën zbuloi se temperaturat janë rritur 1.5 gradë Celsius mbi mesataren e shekullit të 20-të që nga viti 1995.

Të dhënat tregojnë se bërthamat e akullit të Grenlandës, mostra të marra nga shtresat e thella të akullit dhe akullnajat, janë ngrohur ndjeshëm.

Ndërsa konsumi i karburantit fosil lëshon karbon në atmosferë dhe ngroh planetin, shkencëtarët kanë paralajmëruar se qeveritë duhet të bëjnë ende ndryshimet e nevojshme për të shmangur pasojat më të këqija të ngrohjes globale.

Në nëntor, një raport i Kombeve të Bashkuara zbuloi se shumë nga akullnajat më të famshme në botë mund të zhduken deri në vitin 2050 ndërsa planeti ngrohet. Nga më shumë se 18,600 akullnajat që organizata monitoron në 50 Vende të Trashëgimisë Botërore, rreth një e treta pritet të zhduket nga mesi i shekullit.

Një studim tjetër zbuloi se dy të tretat e akullnajave në botë pritet të zhduken deri në vitin 2100.

Bërthamat e akullit të Grenlandës, të cilat zbulojnë informacione rreth ndryshimeve afatgjata të temperaturës, kërkojnë kohë për t’u analizuar. Të dhënat nga bërthamat ishin përditësuar për herë të fundit në vitin 1995 dhe më parë sugjeronin se Grenlanda nuk po ngrohej aq shpejt sa pjesa tjetër e rajonit të Arktikut.

Megjithatë, bërthamat e sapo analizuara, të marra në vitin 2011, tregojnë një rritje të mprehtë gjatë 15 viteve të fundit.

Pas