Bota

Televizioni rus rikthehet në transmetim pas 4 muajsh ndërprerjeBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:58 - 19/07/22 |
Opi Nion

TV Rain, kanali i pavarur i Rusisë është kthyer në transmetim pas më shumë se katër muajsh ndërprerje, pasi u detyrua të mbyllej për shkak të mbulimit të luftës në Ukrainë.

I njohur si Dozhd në rusisht, rifilloi transmetimin nga Letonia, duke transmetuar një program lajmesh në kanalin e tij në YouTube.

Kanali televiziv Dozhd u bllokua nga autoritetet ruse në fillim të marsit, disa dita pasi Moska kishte pushtuar Ukrainën.

Sipas “BBC News”, shumë punonjës më pas u larguan nga Rusia dhe më vonë filluan punën për ndërtimin e kanalit jashtë vendit.

Dozhd rifilloi punën e tij të hënën e 18 korrikut nga një studio në kryeqytetin e Letonisë Riga me një program lajmesh “Këtu dhe Tani”.

Gjatë muajit mars, rregullatori rus i telekomunikacionit bllokoi Dozhdin sepse sipas tyre po e përshkruante pushtimin rus të Ukrainës më 24 shkurt si një luftë.

Ndërkohë sipas ligjit të sapomiratuar në Rusi është e  dënueshme  shpërndarja e informacionit të rremë në lidhje me ushtrinë ruse.

Rregullatori akuzoi gjithashtu Dozhdin për “nxitje të ekstremizmit, abuzim me qytetarët rusë, shkaktim të prishjes masive të qetësisë dhe sigurisë publike si dhe inkurajimin e protestave”.

Ligjet e reja të vendosura në Rusi, kanë detyruar të gjitha mediat kryesore të pavarura ose me prirje liberale të Rusisë, duke përfshirë Ekho Moskvy dhe Novaya Gazeta që të mbyllen ose të zhvendosen jashtë vendit.

 

Pas