Aktualitet

“Të mos e shajmë BE”, Hoti më “i butë” se Rama: Të tregojmë vendosmëri


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:10 - 02/10/20 |
Al Do

Në fjalën e tij në mbledhjen e dy qeverive, kryeministri, Avdullah Hoti u shpreh se marrëdhëniet me Shqipërinë kanë hyrë në një fazë të re pas nënshkrimit të marrëveshjeve të reja.

Ai nuk kurseu gjithashtu falenderimet për Shqipërinë për mbështetjen që i ka dhënë Kosovës në proceset integruese.

Nuk mund ta falenderojmë sa duhet Shqipërinë për politikën e jashtme dhe kosnolidimin e dipolomacisë kosovare.

Gjatë këtyre tre muajve kemi pasur mjaft sfidë me diplomacinë për të rivendosur si duhen marrëdhëniet me partnerët strategjik, BE vendet kyçe të BE dhe me SHBA, marrëdhëniet që ishin lënduar kohët e fundit. Na është dashur të marrim vendim të nevojshme për të dhënë sinjale se si qeveri duhet të shihemi si vend stabilizues në rajon”, tha Hoti.

Sa i përket liberalizimit të vizave me Bashkimin Europian ai përdori një gjuhë më të butë se kryeministri Rama dhe tha se “të mos e shajmë shumë BE” pasi sipas tij e rëndësishme është “të mbajmë të plotësuara të 95 kriteret që janë plotësuar në 2018.”

“Mbetemi vendi i vetëm në rajon pa liberalizimi vizash, po mundohemi që gjatë kërkesës tonë që të kemi sa më shpejt liberalizimin e vizave. Të mos e shajmë shumë BE, por të tregojmë vendosmërinë tonë për të mbajtur të plotësuara të 95 kriteret që kemi plotësuar në 2018”, tha Hoti.

Më herët gjatë fjalës së tij kryeministri Rama deklaroi se është turp për Bashkimin Europian që nuk liberalizoi vizat me Kosovën. /Opinion.al

Pas