Bota

Talebanët flasin për vetëpërmbajtje: Nuk pengojmë të huajt, u bëjmë pyetje


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:12 - 21/08/21 |
Opi Nion

Talebanët mohojnë të kenë ndaluar ose rrëmbyer çdo shtetas të huaj që u përpoq të shkonte në aeroportin e Kabulit, por pranojnë se disa janë “marrë në pyetje” para se të lejohen të largohen nga Afganistani. Këtë e thotë një udhëheqës i papërcaktuar saktësisht i fondamentalistëve, cituar nga media të ndryshme ndërkombëtare , përfshirë Al Jazeera, duke kërkuar anonimitet.

“Luftëtarët tanë do të vazhdojnë të tregojnë përmbajtje,” shtoi burimi. Talebanët mohojnë të kenë ndonjë rol në kaosin që mbretëron në aeroportin e Kabulit, duke ia atribuar përgjegjësinë planeve të amerikanëve dhe aleatëve të cilët, sipas tyre, lënë diçka për të dëshiruar./Opinion.al

Pas