Kryesore

Takimi me delegacionin e OSBE, Basha: Raporti fakton masakrën zgjedhore


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:32 - 29/09/21 |
Opi Nion

Kryetari i Partisë Demokratike ka përfunduar takimin me delegacionin e OSBE/OHDIR, i cili është zhvilluar në selinë blu.

Para gazetarëve kreu i PD-së Basha ka mbajtur fjalën e tij dhe ka ripërsëritur dhe njëherë se zgjedhjet e 25 prillit janë të vjedhura dhe shprehet se ato ishin masakër zgjedhore.

Sipas tij këtë gjë e fakton dhe raporti i OSBE/OHDIR.

“Raporti i OSBE/OHDIR, fakton masakrën zgjedhore, vrasjen e demokracisë në Shqipërisë më 25 prill. Rekomandimi i dytë thotë; shteti duhet të garantojë sekretin e votës dhe lirinë. Njerëzit duhet të votojnë të lirë nga frika dhe ndëshkimi. Nëse hiqet fjala Shqipëri nga raporti, do të ishte si për një vend si Bjellorusia e Lukanshenos. Ky është një sistem kriminal që përbhet nga njerëz të tillë. Raporti thotë qartë në 5 rekomandimet se marrëveshja e 5 qershorit nuk është në përputhje me ato që rekomandon OSBE.”, tha Basha./Opinion.al

Pas