Aktualitet

Tahiri habit ministrin gjerman: Azilantët shqiptarë janë të Greqisë!


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:01 - 06/11/15 |
b.f

TIRANË- Problemi i azilantëve shqiptarë ne Gjermani ka sjellë në Tiranë ministrin gjerman Thomas de Maiziere. Ai pati një takim me ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri dhe më pas me Kryeministrin Rama. Edhe pse është kundërshtuar nga Gjermania disa herë, ministri Tahiri ka përsëritur se shqiptarët që kanë ëkrkuar azil në Gjermani kanë qenë emigrantë në Greqi. Por homologu i tij gjerman u shpreh se azilkërkuesit paraqiten me dokumente shqiptare, dhe nuk dihet nëse vijnë apo jo nga Greqia.

Tahiri:

“Nga njëra anë informova kolegun se sipas të dhënave tona, daljet nga pikat kufitare tona janë 0.6 % më shumë se një vit më parë që do të thotë se pjesa më e madhe e azilkërkuesve në Gjermani janë shqiptarë rezidentë prej kohësh në Greqi dhe nga ana tjetër e falënderova për masat që ka marrë qeveria e Gjermanisë”

De Maiziere
“Nga biseda jonë shquaj tre pakt ekryesore: Së pari bashkëpunimi në fushën e sigurisë dhe kundër krimit të organizuar. Tema e dytë e cila dua të përmend këtu është ajo e emigracionit. Kjo çështje nuk ka të bëjë vetëm me azilkërkuesit shqiptare, por është një krizë europiane që kërkon vëmendjen e të gjithëve. E treta biseduam çështjen konkrete të azilkërkuesve shqiptare. Nuk ka arsye që nga Shqipëria të vijnë refugjatë që kërkojnë azil politik. Kjo është e papranueshme. Prirjet këtë vit kanë qenë të larta, bëhet fjalë për 50 mijë azilkërkues që vijnë me dokumente shqiptare, dhe kërkojnë azil. Numri i tyre deri diku ka rënë, por prapë mbetet në nivele të larta. Në javët në vijim do të ketë një numër në rritje të personave të rikthyer”.

 

KOMENTO (5)

Shkruaj nje koment

  1. po ca minister kurve qe kemi .po ca thot ky kok bitha po gjith shqiptaret ,kan hik nga shqiperia kujt ja fut keto rrena ky bythqim o te shkerdhefsha ropt . qe bet vendin squfur . dhe nuk rrihet ne pushtet me rrena do ju vije dita ,ku ne pithte sateme do hyni.

  2. Saimir Tahiri e hodhi dobiçin në ferr dhe kërkon të bëj budalla ministrin Gjerman z Thomas de Maiziere, duke fajsuar Greqinë, nuk ka rëndësi se cilët janë rrugët që ndjekin Shqiptarët për të kaluar në Europ, por arsyet pse? Shqipëria nuk është vend i sigurt orgjinë, sepse politika shqiptare është e kriminalizuar ky është një fakt i pa kundeshtueshem, këtë fakt e vërteton edhe OSBE, dhe vet populli shqiptar, parlamenti shqiptar strehon deputet të korruptuar dhe kriminele,politika e parlamentit shqiptar e shkatërroj ekonomin e shtetasve shqiptarë , azilantet Shqiptare jan azilant politiko-ekonomik,, politika shqiptare dhe mafia shqiptare jan dy grupe që synojnë të njëjtën gjë, ata ose luftojnë për të njëjtën qëllim, ose kuptohen mir me njëri-tjetrin,,, kun është turp të jesh Azilant

  3. Po do e shtym n e jemi mesuar me genjeshtra me brek neper kemb cdo emigrant qe ka ikur nga greqia ka xokumente leje qendrimjngreke cfar dobte thot ka nje +per tu punsuar ose ate qe kan 5 vjevare greke mun te gjen pun dhe te punsohen ne gjermanibe te ndrrojn e dokumentin pra qe skan nevoj per azil ato qe kan paraqitur vec pasaport shqiptare jan larguar nga shqiperia ne disa rrug greqi itali sklloveni kan perdorur drejtime te ndryshme

  4. Thuaj atij mistrit te brendahem se nuk jane nga greqia por nga shqipiria e varfer ku e coj keyemisri i tij. Une jam nje emigrant nga greqia , dhe jam me dokumenta, kam dokument 5 vjecar me drejte punesimi dhe jashte greqise dmth ne vende te tjera te evropes dhe nuk kam nevoje per azil se te drejten ta jep dokumenti ne fjale, keshtu shume shqiptar qe kane ikur nga ketu nuk kane nevoje per azil

Pas