Bota

Sulmi me dron në Kabul, talebanët: SHBA ka shkelur sovranitetin afgan


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:33 - 29/08/21 |
Opi Nion

Talebanët kanë dënuar një sulm të amerikanëve me dron, kundër një kamikazi të ISIS-K në Kabul, duke thënë se Shtetet e Bashkuara kishin shkelur sovranitetin afgan.

Bilal Kareemi, zëdhënësi i talebanëve, i tha CNNi se “nuk është e përshtatshme të hysh në territorin e të tjerëve” dhe se Shtetet e Bashkuara duhet të informojnë talebanët. “Sa herë që Shtetet e Bashkuara kryejnë operacione të tilla, ne i dënojmë ato,” tha Kareemi.

Një sulmues kamikaz po hipte në një makinë të shënjestruar nga SHBA pranë një ndërtese, tha një zyrtar amerikan për CNNi. Mbetet e paqartë nëse automjeti ishte përgatitur për një sulm me bombë në Kabul.

Goditja me dron erdhi më disa orë pasi një sulm terrorist pranë Aeroportit Ndërkombëtar të Kabulit të enjten mori përgjegjësinë nga militantët e Shtetit Islamik, duke vrarë të paktën 200 njerëz, përfshirë 13 ushtarë amerikanë./Opinion.al

 

Pas