Aktualitet

Sulmi kibernetik/Tabaku:Provat t’i raportohen Parlamentit dhe Komisionit të SigurisëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:20 - 07/09/22 |
Opi Nion

Deputetja e Partisë Demokratike Jorida Tabaku ka reaguar pas deklaratës të kryeministrit Rama se pas sulmit Kibernetik qëndronte Republika Islamike e Iranit.

Përmes një statusi në “Facebook”, Tabaku thotë se provat e reja të bëra publike duhet t’i raportohen Parlamentit dhe veçanërisht Komisionit të Sigurisë.

Më tej deputetja shkruan se masa serioze duhet të merren nga qeveria për të rritur sigurinë kibernetike,

“Provat e reja të bëra publike duhet t’i raportohen Parlamentit dhe veçanërisht Komisionit të Sigurisë. Për më tej masat duhet të merren nga qeveria për të rritur sigurinë kibernetike, masa serioze jo të ngjashme me prokurimet që sollën këtë situatë. Në epokën e digjitalizimit një vend i #NATO nuk mund të tolerojë në raste të ngjashme që rrezikojnë sigurinë kombëtare. Fatkqësisht sulme të tilla vijnë edhe si pasojë e një kulture të mbrapshtë që partia/shtet ka instaluar. Shqiptarët janë viktima të daljes së të dhënave personale të rrogave, targave të makinës dbe preferencave politike për interesa elektorale. Papërgjegjshmëri të tilla e lehtësojnë punën e hakerave që jo rrallë kanë dhe ndihmën e një qeverie të papërgjegjshme dhe korrupte. Duke na rrezikuar dyfish sigurinë kombëtare që ka mbetur në duart e patronazhistëve”, shkruan Tabaku./Opinion.al

 

 

 

 

Pas