Aktualitet

Sulmet kibernetike/ Peleshi: Sistemet ushtarake nuk janë prekurBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:59 - 14/09/22 |
Opi Nion

Në një dalje për mediat pas mbledhjes së qeverisë, Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi, deklaroi se sistemet ushtarake të vendit tonë nuk janë prekur nga sulmet kibernetike.

“Po përballemi me sulme serioze kibernetike. Lajmi i mirë është që të gjithë aleatët janë bashkë me ne në këtë luftë. Sistemet tona kibernetike ushtarake nuk janë prekur. Janë mëse të mbrojtura, pasi janë më specifike dhe më autonome. Po punojmë për ta ngritur në nivel më të lartë sigurinë kibernetike, nëpërmjet një projekti prej 24 milionë dollarësh, që synon ngritjen e qendrës ushtarake të sigurisë kibernetike”, tha Peleshi.

“Jemi anëtarë të NATO-s, jemi të paprekshëm. Asnjë pëllëmbë e hapësirës së NATO-s nuk është e cenueshme”, shtoi Peleshi.

Pas