Bota

Studiuesit italianë testojnë vaksinën kundër kancerit: Drejton përgjigjen imunitareBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:16 - 11/08/22 |
Opi Nion

Hyn në qarkullimin e gjakut dhe, si një kalë trojan, mbart me vete udhëzimet për t’i bërë qelizat e kancerit të dallueshme nga sistemi imunitar.

Nëpërmjet këtij veprimi rrit reagimin ndaj kancerit dhe gjithashtu efektivitetin e barnave të imunoterapisë, duke kundërshtuar fenomenet e rezistencës ndaj këtyre trajtimeve.

Këto janë potencialet e vaksinës kundër kancerit të zhvilluar nga studiuesit italianë. Karakteristikat e tij janë ilustruar në Science Translational Medicine nga studiues nga laboratori i imunoregulimit Armenise-Harvard në Institutin Italian për Mjekësinë Gjenomike (Iigm) dhe bioteknologjinë italo-zvicerane Nouscom.

Vaksinat terapeutike të kancerit janë një fushë në të cilën kërkimet janë angazhuar për disa kohë. Ashtu si me vaksinat parandaluese të përdorura për sëmundjet infektive, qëllimi i tyre është të udhëzojnë sistemin imunitar të njohë dhe të luftojë rrezikun. Në këtë rast bëhet fjalë për kancerin, i cili identifikohet në bazë të proteinave të veçanta për qelizat kancerogjene. Ka disa strategji që po studiohen: njëra prej tyre, ajo e ARN-së mesazhere mbi të cilën bazohen disa vaksina kundër Covid-19, rrjedh pikërisht nga kjo linjë kërkimi.

Në këtë rast, vaksina përdor një adenovirus nga gorilla, i bërë i padëmshëm dhe i ngarkuar me mbartësin e tipareve të ndryshme të qelizave kancerogjene kundër të cilave synon sistemin imunitar. Produkti ishte objekt i një studimi klinik që përfshinte 12 pacientë me një nëntip të kancerit të zorrës së trashë në fazën metastatike. Përveç vaksinës, pacientët morën një medikament imunoterapie që i përkiste familjes së frenuesve të pikave të kontrollit imunitar dhe kryesisht iu përgjigjën trajtimit; efektiviteti në disa prej tyre zgjati rreth dy vjet.

Ekipi zbuloi se vaksina ushtron veprimin e saj duke rritur disa qeliza imune që kanë funksionin e identifikimit dhe vrasjes së qelizave të infektuara me viruse ose kancerogjene.

Është një popullatë e veçantë limfocitesh CD8 + me karakteristika të ngjashme me qelizat staminale dhe që arrin t’i shpëtojë mekanizmave të lodhjes që zakonisht i nënshtrohen qelizat imune të ekspozuara kronike ndaj kancerit. Kjo ju lejon të keni një rezervë të aftë për të luftuar sëmundjen. “Ne kemi kuptuar mekanizmin e veprimit që përcakton efektivitetin e vaksinës: falë kësaj njohurie të shtuar, ne mund t’i transformojmë analizat tona eksperimentale në terapi më të sakta të synuara për çdo pacient”, shpjegon Luigia Pace, drejtore e laboratorit të imunorregullimit Armenise-Harvard me seli pranë fondacionit IRÇS Piemonte. “Për më tepër, duke pasur parasysh se teknika e prodhimit të këtyre vaksinave është testuar me vendosmëri dhe se të dhënat e marra në provën e parë klinike janë shumë premtuese, ekziston një mundësi reale për krijimin e vaksinave të reja efektive kundër shumë llojeve të tjera të kancerit”, përfundon ai. /Opinion.al

 

 

Pas