-Shëndeti

Studimi i ri:Personat e infektuar me variantin Omicron janë të mbrojtur nga DeltaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:34 - 28/12/21 |
Opi Nion

Një studim i fundit është kryer në Afrikën e Jugut.

Mësohet se në studim janë përfshirë persona të vaksinuar dhe të pavaksinuar që ishin të infektuar me virusin në valën Omicron, por jo me Delta.

Një ekip studiuesish nga Afrika e Jugut që merren me koronavirusin, hetuan nëse pacientët e prekur me Omicron mund të krijojnë imunitet ndaj variantit Delta.

Studiuesit kanë izoluar plazmën e gjakut të 15 personave, ku 11 prej tyre u shtruan në spital për shkak të simptomave të Covid-19, por asnjëri nuk kishte nevojë për furnizim me oksigjen.

Pjesëmarrësve në studim iu morën kampione menjëherë pas fillimit të simptomave dhe afërsisht 2 javë më vonë. Dy nga 15 nuk zhvilluan antitrupa neutralizues dhe u përjashtuan nga analiza.

Nga 13 pjesëmarrësit e tjerë, 7 ishin të vaksinuar (3 me dy doza Pfizer dhe 4 me Johnson dhe Johnson).

Matjet treguan një rritje të antitrupave (14 herë) ndaj variantit.

Pjesa më e madhe e pacientëve, kryesisht ata që ishin të vaksinuar zhvilluan potencial edhe kundër variantit Delta./Opinion.al

Pas