Bota

Studim mbi të dhënat e Izraelit, ulen rastet e rënda me 3 doza vaksinimi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:30 - 19/09/21 |
Opi Nion

Rastet e infektimit dhe sëmundjeve serioze bien “ndjeshëm” me dozën e tretë të Pfizer. Kjo nënvizohet nga një studim i botuar në “New England Journal of Medicine”, bazuar në të dhënat e ministrisë izraelite të shëndetësisë.

Shkalla e infeksionit, vëren ai, të paktën 12 ditë pas “dozës përforcuese”, është “11.3 herë” më e ulët se dy doza ndërsa “shkalla e sëmundjes së rëndë është 19.5” herë më e ulët.

Studimi u krye nga 30 korriku deri më 31 gusht në 1.13 milionë persona mbi 60 vjeç, të cilët kishin përfunduar imunizimin 5 muaj më parë, të ndarë në dy grupe: ata që morën dozën e tretë dhe ata që morën dy doza./Opinion.al

Pas