Bota

Zgjedhjet në Rusi, dominon partia e Putin me 45.2% të votave


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:43 - 19/09/21 |
Opi Nion

Exit Pollet nxjerrin dominuese me 45.2% të votave Rusinë e Bashkuar, partinë e Vladimir Putin. Në vendin e dytë, me 21%, Partia Komuniste, në të tretin (8.7%) Partia Liberal Demokratike dhe në fund Just Russia (7.9%).  Këto janë të dhënat e raportuara nga RIA Novosti që citon shifrat e publikuara nga INSOMAR.

Sistemi për zgjedhjet e Dumës ruse parashikon një listë federale kombëtare, në të cilën votohet për partitë (225 vende) dhe një listë të bazuar në zona elektorale ku votohet me sistemin mazhoritar për një kandidat./Opinion.al

Pas