-U tha në Opinion

Studenti shpjegon arsyet pse nuk pranon të vaksinohet


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:57 - 18/10/21 |
Opi Nion

Një grup studentësh protestuan ditën e sotme kundër vaksinimit të detyruar si kusht për të qenë pjesë e auditorëve.

Studenti i Mjekësisë, Arjon Kuçuku, i cili ka vendosur që të mos vaksinohet ka shpjeguar në emisionin Opinion arsyet se pse refuzon që të vaksinohet.

“Dua t’ju rikujtoj që sipas studime të Izraelit, sipas studimeve të Britanisë dhe sipas vetë doktor Faucit kjo vaksinë nuk është një vaksinë bllokuese. Pra nuk e bllokon transmetimin të paktën nga këto studime. Është një vaksinë që patjetër siguron mbrojtjen individuale, por nuk ndryshon sa i përket vulnerabiitetit të pacientit për t’u infektuar dhe për ta shpërndarë. Për këto arsye e refuzoj sepse unë e kam kaluar Covid. E kam kaluar në Gusht të vitit të kaluar. Sa i përket Covid 1, gripit spanjoll është quajtur ndryshe, pas 17 vitesh është gjetur në pacientë që kanë pasur imunitetin natyral,”-tha Kuçuku./Opinion.al

Pas