Politikë

Statuti i PS, Xhafaj: Strukturë e re organizimi në parti


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:36 - 07/09/21 |
Opi Nion

100 ditë afat për të krijuar platformën që do transformojë PS nuk është parë si pengesë për sekretarin dixhital Etjen Xhafaj.

Pritshmëritë tona janë që si ekip të punojmë për të arritur në një platformë e cila të jetë jo vetëm e zbatueshme, por të ngrejë nivelin e performancës së PS, nivelin e komunikimit me publikun. Këto 100 ditë do jenë të mjaftueshme për të diskutuar me të gjithë faktorët, për të diskutuar platformat e ngjashme me vendet e tjera të botës”.

Ndryshimi i statutit të PS është hapi i parë që do hedhë kjo strukturë e partisë. Për Klan News, Xhafaj tregon se ku do të jetë fokusi.

Statuti i partisë është dicka që duhet të ndryshojë me hapin e kohës. Puna jonë në vijim do të jetë një adaptim i statutit për ta azhornuar me ato që janë nevojat dhe për ta thjeshtësuar të gjithë këtë organizim të brendshëm. Do kemi një strukturë të re të organizimit të brendshëm. Për të punuar më shumë, për të qenë më të organizuar”.

Xhafaj komenton dhe të zgjedhurit e Edi Ramës për kabinetin qeveritar si dhe debatin e brendshëm brenda partisë.

Debati i brendshëm në PS ka qenë dhe do jetë dhe kjo është një plus. Pavarësisht se cfarë pretendohet. Nuk mund të presim në kohë krize që qeveria të zgjedhë për të bërë lajm. Nuk është kohë eksperimentesh, është një kohë për të konfirmuar ata që kanë punuar me përkushtim të plotë e po ashtu të përfshihen dhe elementë të rinj”.

Por a shkonte ambicia e tij deri në qeveri?

Unë besoj se pjesa e ambicies personale është diçka që i përcakton të gjithë qeniet njerëzore. I motivon njerëzit të ecin përpara, gjithsesi unë jam i kënaqur me atë që është më besuar. Ambicia duhet të mbështetet në punë dhe përkushtim, ky është basti që kemi vendosur me veten”.

Kryeministri Rama zhvilloi mbledhjen e parë të sekretariatit ku fokusi kryesor është ndryshimi i statutit të partisë./ Klan News

Pas