Bota

Statujë gjigande prej ari për qenin e preferuar të presidentit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:36 - 12/11/20 |
Al Do

Presidenti i Turkmenistanit i ka bërë racës së tij të preferuar të qenve me nderin më të lartë – një statujë gjigande prej ari.

Gurbanguly Berdymukhamedov përuroi të martën statujën e 6 metra të lartë të qenit Alabay në kryeqytetin Ashgabat.

Alabay është një varietet turkmen i qenit të stanit të Azisë Qendrore dhe është listuar në trashëgiminë kombëtare të vendit.

Nuk është hera e parë që raca nderohet nga presidenti pasi vitin e kaluar ai i kushtoi një libër Alabayt.

Pavarësisht nga madhështia e statujës, shumica e popullsisë së Turkmenistanit është e varfër. Ai vlerësohet si vendi me më pak liri në botë nga organizata e lirisë së shtypit RSF, madje edhe më poshtë se Koreja e Veriut.

Statuja është e vendosur në një zonë rezidenciale të krijuar për nëpunës civilë, sipas Eurasianet.

Ajo përmban një ekran LED me pamje video të racës në situata të ndryshme. Është e paqartë se sa ka kushtuar ndërtimi i statujës.

Media shtetërore thotë se statuja pasqyron “krenarinë dhe vetëbesimin” e racës.

Por presidenti Berdymukhamedov nuk ka dashuri vetëm për qentë. Ai ka folur për pasionin e tij për kuajt vendas Ahal Teke, të njohur për bukurinë dhe qëndrueshmërinë e tyre.

Në vitin 2015, u zbulua një statujë e artë e presidentit që kalëronte një kalë të tillë./ Opinion.al

Pas