Sociale

Qeveria ndryshon orarin zyrtar, puna e administratës shtohet me 30 minuta


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:55 - 12/11/20 |
Al Do

Administrata Publike do të punojë gjysmë ore më shumë sipas një vendimi të Këshillit të Ministrave.

Orari zyrtar 08:00 me 16:00, do të zëvendësohet sipas VKM-së me orarin 08:00 deri në orën 16:30.

Në vendimin e qeverisë thuhet gjithashtu se nënpunësit që janë prindër të fëmijëve parashkollorë ose të arsimit bazë (9-vjeçar) mund të punojnë në koordinim me orarin kur ata janë në shkollë, e përcaktuar kjo nga drejtori i institucionit.

Vendimi i miratuar në mbledhjen e djeshme të qeverisë parashikon edhe  mënyrën se si do të funksionojë administrata gjatë kohës së pandemisë, ku orari mund të ndryshohet me urdhër të kryeministrit, por jo më shumë se për tre muaj.

Një tjetër pikë e VKM-së është se gjatë pandemisë nënpunësit mund të punojnë nga shtëpia dhe se orari është i njëjtë me atë që do të punonin nga zyra./ Opinion.al

Pas