Bota

Spitali gjerman: Provat tregojnë se Navalni është helmuar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:25 - 24/08/20 |
Al Do

Spitali në Berlin që po trajton liderin e opozitës ruse, Aleksei Navalni, thotë se ka shenja se ai është helmuar.

Spitali Charite lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se “provat klinike sugjerojnë një helmim përmes një substance që i përket grupit të frenuesve të kolinesterazës”.

Gjendja e tij ishte “serioze, por jo kërcënuese për jetën”, thotë deklarata.

Navalni u sëmur në një fluturim në Rusi të enjten.

Përkrahësit e tij dyshojnë se atij i është hedhur diçka në filxhanin e çajit që e ka helmuar.

“Substanca e saktë nuk dihet ende,” tha spitali. “Një analizë e gjerë ka filluar. Efekti i helmit – d.m.th pengimi i kolinesterazës në organizëm – është provuar disa herë dhe në laboratorë të pavarur”.

Navalni është duke u trajtuar me një antidot – atropinë.

Por rezultati klinik mbeti i paqartë, thoshte deklarata dhe paralajmëroi efekte të mundshme në sistemin nervor.

Çfarë janë frenuesit e kolinesterazës

Frenuesit e kolinesterazës janë një grup ilaçesh që bllokojnë shpërbërjen normale të acetilkolinës. Acetilkolina është neurotransmetuesi kryesor që gjendet në trup dhe ka funksione si në sistemin nervor periferik ashtu edhe në sistemin nervor qendror. Për shembull, acetilkolina lëshohet nga neuronet motorike për të aktivizuar muskujt; acetilkolina gjithashtu ka një rol të rëndësishëm në zgjimin, vëmendjen, mësimin, kujtesën dhe motivimin. /Opinion.al

Pas