Kryesore

Spiropali: Qeveria është e gatshme të bashkëpunojë me opozitën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:10 - 11/09/21 |
Opi Nion

Elisa Spiropali , ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin shprehet se mazhoranca është e gatshme të bashkëpunojë me opozitën reformën territoriale dhe zgjedhore.

Gjatë një interviste në “News 24”, Spiropali tha se që bashkëpunimi të realizohet, opozita nuk duhet të bojkotojë institucionet për të vështirësuar punën.

 “Ne dorën e kemi të shtrirë, ia kemi dhënë në momente shumë të vështira. Në lartësinë ku jemi dhe përgjegjësitë që kemi nuk mund të merremi me çikërrima politike që të kujtojnë një kohë tjetër. Politika dhe shtetbërja jonë do të fokusohet tek e ardhmja dhe jo te shkuara. Shqiptarët janë të lodhur me këtë ndotje të hapsirës publike ku nuk gjendet gjuha e përbashkët. Në këtë fazë ku jemi, me këto kapërcime të jashtëzakonshme jemi ata që mund ta çojmë Shqipërinë përpara.Ne jemi të gatshëm të diskutojmë për të gjitha çështjet që shqetësojnë opozitën . Uroj që debat të ketë, mos vazhdohet me një bojkot që nuk të çon asgjëkund. Reforma territorale, zgjedhore nuk janë tabu për t’u diskutuar. Ne jemi të gatshëm për të gjitha çështjet. Madje kemi deklaruar se jemi të gatshëm edhe për emra, për insituticione”- tha Spiropali./ Opinion.al

Pas