Bota

 Sot është dita kur do të vdisni/Gruaja akuzohet se kërcënoi Kamala Harris


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:55 - 17/04/21 |
Opi Nion

Një grua nga Miami është akuzuar se ka kërcënuar me vrasje Zëvendës Presidenten Kamala Harris, sipas një akuze penale të depozituar në gjykatën e Shteteve të Bashkuara, raporton CNN.

“Niviane Petit Phelps me vetëdije dhe qëllimisht kërcënoi të vriste dhe të shkaktonte dëmtime fizike ndaj Zëvendës Presidentes së Shteteve të Bashkuara në kundërshtim me Nenin 18, Seksioni 871 të Kodit të Shteteve të Bashkuara”,  në periudhën 13-18 shkurt, thuhej në akuzë.

Kërcënimet e Phelps i ishin dërguar burrit të saj të burgosur përmes JPay, një aplikacion kompjuterik që lejon dërgimin e fotove dhe videove mes njerëzve brenda dhe jashtë burgjeve.

Një agjent special i inteligjencës i caktuar për çështjen mori videot dhe fotografitë që Phelps i dërgoi bashkëshortit të saj.

“Videot në përgjithësi tregojnë Phelps që ankohet dhe flet me zemërim para kamerës për urrejtjen e saj ndaj Presidentit Joe Biden dhe Zëvendës Presidentes Kamala Harris.” Në një nga videot, Phelps tha: “Kamala Harris ju do të vdisni. Ditët tuaja tashmë janë të numëruara,” thuhet në akuzë.

Në një video tjetër që mban datën 18 Shkurt, Phelps tha, “Unë jam duke shkuar në poligonin e qitjes … Betohem në Zot, sot është dita juaj kur ju do të vdisni. Në 50 ditë nga tani, shënoni këtë ditë.”

“Në atë kohë isha e zemëruar që Kamala Harris ishte bërë Zv.Presidente, por tani ky zemërim është” kapërcyer “, tha Phelps përsëri sipas asaj që u raportua në padi./Opinion.al

Pas