-Jetë dhe Stil

Sot, e premtje e rrallë, data 13. Kush trëmbet?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:05 - 13/11/15 |
b.f

Çdo vit, të paktën një e premte është me datën 13. Sivjet, me këtë të sotmen, kanë qenë tri të tilla.
Njëra, në shkurt, tjetra në mars, e sot e premte 13 nëntor, është e premtja e fundit me këtë datë fundit.
Viti 2015 ka qenë i mbushur me ditë të premte të 13-ta.
Këtë ditë shumëkush në botë e konsideron si ditë e pafat dhe shumëkush ka frikë prej saj.
Lidhur me frikën ndaj kësaj dite tregon edhe emërtimi saj si fobi: Paraskevidekatriaphobia.
Emërtimi fobi vjen nga gjuha greke dhe ai do të thotë ”shqetësim vogël”.
Legjendat, mitet, numerologjia, të gjitha këto duan ta bindin njeriun se në ditën e sotme, të premtes 13, ndodhin situata të çuditshme me parashenja negative.
Rrëfimet, të nxehura me shekuj, datojnë që nga vitit 1307 kur qenë vrarë kalorësit templarë.
Historia e re shënon se në këtë ditë, në vitin 1927 ka ndodhur përplasja më e madhe në bursë.
Edhe koha moderne merret me këtë datë dhe sipas disa shifrave, 10 milionë njerëz vuajnë nga fobia “Premte, 13.

KOMENTO (2)

Shkruaj nje koment

Pas