Aktualitet

Sot dhe nesër Samiti i BE për Ballkanin Perëndimor, çfarë pritet të ndodhëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:07 - 23/06/22 |
Opi Nion

Sot dhe nesër, përkatësisht më 23 dhe 24 qershor do të zhvillohet Samiti i BE për Ballkanin Perëndimor.

Ballkani Perëndimor mund të përballet me një samit tjetër zhgënjyes\ për të ardhmen e tyre në bllokun e BE.

Udhëheqësit nga Shqipëria, Bosnje-Hercegovina, Kosova, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Serbia priten të jenë të gjithë në Bruksel për të takuar homologët e tyre të BE-së më 23 qershor për një takim të Ballkanit Perëndimor para samitit të madh.

Maqedonia e Veriut, Mali i Zi, Shqipëria, Serbia dhe Turqia janë të gjitha vende kandidate zyrtare për t’u anëtarësuar në BE, ndërsa Bosnja dhe Kosova janë vetëm vende kandidate potenciale.

Ka ende një shans që Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria të mund të rregullojnë dallimet e tyre përpara ose gjatë samitit, në mënyrë që Shkupi, së bashku me Shqipërinë, të marrin një dritë jeshile për fillimin e negociatave të pranimit në BE.

Gjithashtu në këtë sapin do të shqyrtohet rekomandimii Komisionit Europian që Ukrainës dhe Moldavisë t’i jepet statusi i vendit kandidat për në BE./Opinion.al

Pas