-ARKIVA OPINION

Sot 107 vjetori i alfabetit shqip dhe Kongresit te ManastiritBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:57 - 22/11/15 |
root

Sot mbushen 107 vjet nga perfundimi i Kongresit te Manastirit. Ai eshte eventi me i rendesishem i gjuhes shqipe dhe identitetit europian te Shqiptareve. Kongresi u zhvillua ne Manastir nga data 14 deri 22 nentor 1908. Ai kishte perfaqesues nga gjithe viset shqiptare. Kongresi diskutoi alfabetin shqip dhe ithtaret e Alfabetit te Stambollit qe parashikonte shkrimin e shqipes me germa latine triumfuan mbi ata qe kerkonin nje alfabet me germa arabe. Kongresi zgjodhi edhe komisionin e alfabetit te perbere nga Gjergj Fishta Kryetar, Mithat Frasheri nenkryetar dhe Luigj Gurakuqo sekretar. Qe nga Kongresi i Manastirit shqipja ka alfabetin e sotem.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas