Te Fundit

Sonte në Opinion: Tirana nën vëzhgim!


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:13 - 17/11/15 |
b.f

TIRANE- Mbrëmja e sotme në OPINION në orën 22.15 sjell një diksutim për projektligjin mbi vendosjen e kamerave të sigurise në ambientet publike i cili ka ngjallur mjfat diskutime. Në një panel prej gjashtë vetash do të diskutohet për këtë çështje.

Sa e rrit sigurine vendoja e këtyre kamerave? Instalimi i tyre është një detyrim apo dëshirë e komunitetit? A cënohet privatesia? Ku do vendosen keto kamera dhe çfare synojne te parandalojnë. Të ftuar në emision do të jenë, Lutfi Dervishi, Altin Qato, Iris Luarasi, Blendi Salaj, Spartak Koka dhe Fabian Zhilla.

KOMENTO (6)

Shkruaj nje koment

  1. Ne baze te numrit te popullsise,nese krahasohet me Londren,numri i grabitjeve,numri i krimeve eshte shume i larte.Si rjedhoje edhe numri i zbulimit te ketyre krimeve eshte shume i ulet.Vendosja e kamerave do te sillte nje ndihmese per parandalimin dhe ritjen e nivelit te zbulueshmerise,Keto jane masa te cilat duhet te ishin mare,sepse keto masa kane dhene rezultate ne shume vende te botes ku ato perdoren.

  2. 3 milion shqiptare nuk kane nevoje per kamera.
    Britania e madhe dhe specifikisht londra qe eshte e pajisur me kamera cdo 10 metra i ka marre keto masa sigurie sepse ne Londer popullsia eshte 8,615,246 dhe vetem 5,175,677 jane Londinez puro te tjeret jane nga shtete te tjera dhe kryesisht i perkasin vendeve me njerez me ngjyre dhe me ekonomi te dobet. Kush ka qene ne londer e din mire se cfare ndodh atje nga keto kontigjente njerezish.
    Kurse sa per shqiperine dhe bizneset dhe individet private i vendosin kamerat sepse nuk kan besim tek policia dhe aftesite e saj zbuluese.
    Me kete projektligj edhe vete policia eshte e bindur per punen e saj te deshtuar ne zbulueshmerine e krimeve dhe prandaj kerkon te vendosen kamera.

  3. Patjeter qe duhet te vihen, kush nuk ka pse te fshihet nuk ka pse ka frike.Kudo ne vendet perendimore vendet publike jane te mbuluara me kamera e Britania e Madhe eshte ne vendin e pare per kamerat e sigurise,Askush nuk duhet te trembet as te revoltohet se po i preket privatsia,Idea e pranise se kamerave ne nje fare menyre i edukon njerezit me force,

  4. …per momentin qe jetojme,eshte shume e domosdoshme…le te thone Big Brothers a ku e di une cfare emertimesh ti vejne,kriminelet jane mes nesh…

Pas