-U tha në Opinion

Sondazhi/ Qytetarët “duan” më shumë qeverinë e 1920


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:40 - 21/01/20 |
Geljano Fataj

Shqipëria përkujtoi sot 100 vjetorin e parlamentit të saj, i krijuar së pari nga Kongresi i Lushnjës, krahas qeverisë dhe institucioneve shtetërore. Kongresi i Lushnjës vlerësohet si ngjarja më e rëndësishme në historinë e shtetit shqiptar, pas shpalljes së Pavarësisë më 28 nëntor 1912 në Vlorë. Emisioni Opinion ka trajtuar pikërisht këtë ngjarje historike, ndërsa në rrjetet sociale është hedhur një sondazh.

 

 

Nga 4 mijë votues, 93 përqind kanë votuar për qeverinë e parë atë të 1920. Kongresi i Lushnjës dhe institucionet që krijoi ai i dha fund në janar 1920 qeverisë së përkohshme të Durrësit, që ishte krijuar një vit më parë.

Qeveria dhe institucionet e tjera të formuara në Lushnje u zhvendosën më pas në Tiranën kryeqytet, ku vazhdojnë edhe sot funksionimin e tyre prej 100 vjetësh./ Opinion.al

Pas