Bota

Skandal në Paris/Trupat që iu dhuruan shkencës, u lanë t’i hanin minjtë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:08 - 10/07/20 |
Al Do

Autoritetet në Francë do të hetojnë pretendimet se trupa të pajetë njerëzish që i ishin dhuruar shkencës u lanë të kalben dhe do të haheshin nga minjtë në një institucion kërkimi universitar, tha zyra e prokurorit të Parisit.

Një hetim mbi “shkeljen e integritetit të kufomës” iu dorëzua magjistratëve nga prokurorët që trajtuan fazën fillestare të hetimit pasi revista l’Express raportoi skandalin nëntorin e kaluar.

Gazeta tha se mbetjet e mijëra njerëzve që i dhuruan ato për kërkime u zbuluan në kushte të neveritshme në Qendrën për Donacione të Trupit (CDC) të Universitetit të Paris Descartes.

Trupat ishin lënë të zhveshur, të shpërndarë, të grumbulluar njëra mbi tjetrën, të shtrirë në dysheme, raportoi lExpress, duke përshkruar skenën, të fotografuar në vitin 2016, si një varr masiv. Disa pjesë të trupave ishin duke u dekompozuar, të tjerë ishin ngrënë nga minjtë.

Deri më tani janë parashtruar gati 80 ankesa. Zbulimet bënë që qeveria franceze të urdhëronte mbylljen e qendrës dhe një inspektim administrativ nga një panel i cili tha se në qershor universiteti ishte fajtor për “shkelje të rënda etike” në menaxhimin e tij të CDC.

Qendra, e hapur në vitin 1953, ishte më e madhja në llojin e saj në Evropë dhe deri në mbylljen e saj mori qindra trupa të dhuruar çdo vit. /Opinion.al

Pas