Bota

Pas Bolsonaros infektohet nga COVID një presidente


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:37 - 10/07/20 |
Al Do

Presidentja e përkohshme e Bolivisë, Jeanine Anez u identifikua positive në testine e koronavirusit dhe menjëherë është izoluar.

Anez, e cila mori detyrën më 12 nëntor 2019 pas dorëheqjes së Evo Morales, tha se do të qëndroj në karantinë për 14 ditë dhe pastaj do të shohim cilat do të jenë kushtet.

Anez është kreu i dytë i shtetit i infektuar në Amerikën Latine pas presidentit Brazilian Jair Bolsonaro.

Qeveria në Bolivi ka konfirmuar se të paktën 7 ministra, përfshirë edhe ministrin e Shëndetësisë kanë rezultuar pozitivë me koronavirus.

Kujtojmë që Bolivia ka më shumë se 42,000 raste të konfirmuara dhe më shumë se 1.500 të vdekur nga Covid-19, duke e bërë atë një nga vendet më të prekura në botë.

Pas