Kryesore

Besa Shahini pa universitet? Kryemadhi: Kërkojani diplomën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:21 - 10/07/20 |
Opi Nion

Kryetarja e LSI Monika Kryemadhi ka thënë  gjatë një interviste, se Ministrja e Arsimit Besa Shahini nuk e ka kryer universitetin, por ka vetëm një kolegj 2-vjeçar.

Kjo deklaratë e Kryemadhit është bërë në emisionin “” e gazetarit Roland Qafoku.

Kryemadhi: Universitetet Shqiptare duhet të jenë totalisht të pavarura nga politika shqiptare. Universiteti është universitet. Universiteti merret me gjeniun. Universiteti merret me studentin, edukon brezin e ri. Vetëm në Shqipëri univeristeti i rri gati-tu politikës. Ministrja pa diplomë shkolle, me kolegj dy-vjeçar vjen dhe drejton, urdhëron, apo fyen apo shpërdoron universitetin shqiptar.

Qafoku: Për Besa Shahinin e keni fjalën?

Kryemadhi: Po sigurisht.

Qafoku: Është pa shkollë?

Kryemadhi: Po pa shkollë është. Merreni diplomën, kërkojani, ku e ka? Apo ndonjë tjetri a ndonjë tjetre…

Pas