Aktualitet

Sigurisht që ndodhnin përdhunime në komunizëm, por jo në sheshin Skënderbej


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:28 - 02/12/15 |
b.f

Shkrimtari Agron Tufa thotë se përdhunimet e femrave në kohën e komunizmit kanë ndodhur.

Sipas tij, ata që kanë bërë këto përdhunime sot janë në poste të larta.

Ndaj dhe sipas tij, ka frikë që të flitet për këto krime.

“Të flasësh në Shqipëri për dhunën seksuale është turp dhe viktimat me pa të drejtë trajtohen si fajtore.

A përdhunoheshin femrat? Sigurisht! Po jo në sheshin “Skënderbej” ku t’i shihnin të gjithë dhe jo me transmetim “live”, thotë ai për gazetën Panorama.

“Është e pavlerë të tregosh çfarë të ka ngjarë kur përdhunuesit janë në poste të larta të administratës shtetërore, nëpër ministri apo në sistemin e drejtësisë.

Viktimat nuk flasin dot për dy arsye, së paku: e para, sepse thyerjen, sekretin turpërues, e kanë varrosur përbrenda, për të mos lënduar të afërmit dhe familjen dhe, e dyta, sepse me rrëfimet që mund të mbushin gazetat e studiot, nuk do ta ndryshonin dot asgjë, përpos se do të shkaktonin përqeshjen cinike të përdhunuesve të veshur me pushtet”, thotë më tej Tufa, që së fundmi ka botuar romanin “Gurrit të varrit ia rrëfej”, ku flitet pikërisht për përdhunimet.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas