-Kulturë

Si u prit në Shqipëri e fejuara e mbretit Zog


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:01 - 06/08/19 |
Opi Nion

Aurenc BebjaParis-soir” ka botuar, të shtunën e 5 shkurtit 1938, dy fotografi të rralla të mbretëreshës Geraldinë dhe mbretit Zog, asokohe të fejuar, të cilat, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, i ka sjellë për publikun shqiptar :

Në Tiranë, kontesha hungareze Geraldina Apponyi, e fejuara e mbretit Zog të Shqipërisë, u prit në mënyrë madhështore nga populli i saj i ardhshëm.

Vajza e re, 22 vjeçare, është e bija e kontit Apponyi. Ja ku duket (foto) gjatë arritjes në Tiranë. 

Më poshtë (foto), mbreti Zog paraqitet disa momente përballë kamerave para se t’i bashkohet të fejuarës së tij.

https://www.darsiani.com/la-gazette/paris-soir-1938-kontesha-geraldina-apponyi-e-fejuara-e-mbretit-zog-u-prit-ne-menyre-madheshtore-ne-shqiperi-foto-ekskluzive/

Pas