-Jetë dhe Stil

Si ta kuptoni nëse partneri juaj është feminist


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:01 - 13/09/18 |
b.f

Na ka bërë të çmendemi në takimin e parë, por kujdes: ja çfarë duhet të kihet nën kontroll për të shmangur mashtrimet e dhimbshme

Bashkon diellin dhe detin dëshira për t’u argëtuar dhe për të qeshur pa pushim gjatë pushimeve dhe të afrohemi e t’i përgjigjemi menjëherë “po” kërkesës së parë për takim është e natyrshme. Darka me qirinj dhe flluska mbushin pjesën tjetër dhe gjithçka është e mrekullueshme. Por ka diçka: a do të jemi me të vërtetë në praninë e mashkullit të duhur? Dhe kjo sepse mikeshat tona po na paralajmërojnë: shumë fansa në mediat sociale, shkelje syri dhe një qëndrim tepër të rastësishëm. Para se të zhyteni në luginën e lotëve, përpiquni të kuptoni nëse ai është një donzhuan i llojit më të keq ose jo: ja se si.

E nesërmja nuk ka siguri, ne e dimë mirë këtë. Sidoqoftë, të paktën në ditët e sotme duhet të llogaritet kështu, për të mos investuar në mashkullin e gabuar dhe duke i dhënë fund një marrëdhënieje me zemrën e shkatërruar. Ne mund të përpiqemi të mbajmë nën kontroll disa sjellje që na bëjnë të kuptojmë nëse jemi në praninë e një tradhtari serial apo e djali të mirë.

Nga linjat e drejta në instinkt: Ne gratë kemi një shqisë më shumë se burrat dhe shqisa jonë e gjashtë është ndoshta këshilltari ynë kryesor. Nëse partneri ynë rezulton të jetë shumë i zënë në punë, merr mesazhe me tekst në sasi industriale, aperitivet me miq dhe lojërat e futbollit bëhen më të shpeshta, mirë .. ndoshta diçka nuk po shkon siç duhet. Pra, edhe në qoftë se ende i kemi sytë të zënë me perde, le të përpiqemi që të “shohin” me instinkt: nëse diçka nuk na bind në të gjitha, dëgjojmë një zë të vogël që na qarkullon në tru, atëherë fillojmë të lëvizim me pak më shumë qartësi. Kush fillon mirë …

“Usain Bolt e dashurisë”: Nëse ai kalon shumë shpejt nga “të dalim për një aperitiv sonte” te “kur të martohemi, kë do të doje të ftonim?” ndoshta jo gjithçka po shkon shumë mirë. Nga të dy, një: ose është djali tipik i dashuruar me dashurinë, i cili nuk e kupton se sa larg shkon ëndrra dhe ku fillon realiteti (por jepni vetes një zgjim, apo jo?), ose ne jemi ballafaquar me tipikun Casanova që ka një objektiv të qartë, të zakonshëm, të dukshëm dhe mashkullor: të rrokulliset nëpër çarçafët tonë pa shumë përpjekje. Kujdes është fjala e duhur.

Ata thonë për ju: Është e vërtetë, zilia shpesh luan shaka të këqija. Dhe në qoftë se ai konsiderohet si më i miri në shesh, me siguri thashethemet do të lëshohen dhe do të thërrasin gjithashtu. Sidoqoftë, nëse në shumë vende thuhet se është besnik i zjarrtë, ndoshta diçka reale mund të jetë atje. Sidomos pasi që, siç kanë thënë ata të urtët dhe sagat: kështu, përpara se të vuajmë nga sëmundja e dashurisë, përpiqemi të kuptojmë nëse të jemi me atë djalosh është pikërisht ajo që duam.

Më e ëmbël se mjalti: Shoqërimi është një art, kjo është e sigurt. Dhe nëse zotëria në fjalë duket se e ka memorizuar manualin, shkakton alarmin. Sepse, darkë me qirinj, trëndafila të kuq në dhomën tuaj, fundjavë romantike në banjë me masazh të dy tashmë rezervuar janë fantastike, por ata e dinë për shantazh: ‘tani që më kushton gjithë këtë… mos ndoshta ndihet në faj?” Dhe si mund të mos ndihesh në borxh? Qetësia është gjithmonë virtyt i fortëve, kështu që po për romancë, por gjithçka në kohën e saj.

Sy skifteri: Dakord që edhe sytë dëshirojnë pjesën e tyre, por në përgjithësi kjo pjesë duhet të jetë vetëm ajo e kompetencës sonë. Në vend që të humbasë në sytë tonë dhe bukurinë tonë, partneri arrin të kapë edhe minifundin më të vogël dhe më të largët, takat 12 cm të asaj në metro, dekoltenë e zonjës që po merr kafenë, etj. Nëse partneri sillet ashtu në praninë tonë, imagjinoni pak kur nuk jemi ne. Donzhuanët njihen shumë shpejt, por pyetja e vërtetë është: a jemi të sigurt se duam të jemi me një mashkull të tillë? Meditoni, gra, meditoni …

Pas