Bota

Si ndikojnë shtetet për të ndryshuar raportin për ngrohjen globale


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:33 - 21/10/21 |
Opi Nion

Dokumente konfidenciale të OKB-së janë publikuar në media, të cilat tregojnë se si shtete të ndryshme po lobojnë për të ndryshuar raportin për ngrohjen globale.

BCC ka publikuar disa nga këto dokumente, në të cilat shkruhet se disa shtete janë përpjekur për të ndryshuar një raport shkencor që jep udhëzime për masat që duhet të ndërmarrin qeveritë për të përmirësuar ndryshimet klimatike.

Në këto dokumente përmenden Australia, Arabia Saudite dhe Japonia që janë ndër vendet të cilat i kanë kërkuar OKB-së që të heqë dorë nga kërkesa emergjente për qeveritë që të mos përdorin më karburant.

Dokumenti tregon gjithashtu se si disa shtete të pasura janë skeptike për të ndihmuar vendet e varfra që të kalojnë në teknologji më të gjelbër.

Publikimi i këtyre dokumenteve zbulon gjithashtu se disa shtete po shtyjnë rekomandimet e dhëna nga OKB, vetëm disa ditë përpara samitit në Nëntor, ku do t’u kërkohet që të ndërmarrin veprime konkrete e të menjëhershme për të ngadalësuar ndryshimet klimatike që vijnë si pasojë e ngrohjen globale.

Pas