Bota

Shteti që tenton të nxjerrë nga kriza Rusinë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:05 - 01/03/22 |
Opi Nion

Në një kohë kur shumë shtete kanë vendosur sanksione, Pakistani duket se do të ndihmojë ekonomikisht Rusinë.

Pakistani është bërë vendi i parë i fuqishëm që i ka dalë në krah Vladimir Putin, pasi nënshkroi një marrëveshje tregtare, e cila është e para për Rusinë që nga pushtimi i Ukrainës.

Kryeministri i Pakistanit, Imran Khan, ka thënë se vendi i tij do të importojë rreth 2 milionë tonë grurë dhe do të furnizohet me gazin rus.

Pavarësisht se Rusia është duke u përballur me izolimin e ashpër nga Perëndimi dhe një sërë sanksionesh që po dëmtojnë ekonominë e saj, Khan është shprehur i gatshëm për të mbushur sadopak arkat e boshatisura të Kremlinit.

Pas