Bota

PE ka rekomanduar që t’i jepet Ukrainës statusi i kandidatit për në BE


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:15 - 01/03/22 |
Opi Nion

Parlamenti Evropian ka miratuar një rezolutë që t’i jepet Ukrainës statusi i kandidatit për në BE.

Rezoluta u miratua me 637 vota pro, vetëm 13 deputetë votuan kundër, 26 abstenuan.

Rezoluta dënon luftën e Rusisë, kërkon që Rusia të largohet nga territori i Ukrainës dhe e bën vendin kandidat për në BE.

Pas