Bota

Shtëpi me 1 euro shumë pranë Romës, nisma më e re në Maenza


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:57 - 22/08/21 |
Opi Nion

Shitja e vazhdueshme e shtëpive për 1 € në Itali ka qenë ideale për njerëzit që kërkojnë të fillojnë një jetë të re në disa nga skajet e largëta të vendit.  Për ata që kërkojnë diçka më afër Romës  zgjedhjet kanë qenë të pakta deri tani.

Këtë muaj, qyteti I këndshëm Maenza është bërë i pari në rajonin e Romës që ka filluar shitjen e shtëpive për pak më shumë se një dollar.

Vendndodhja historike, lart në kodrat e egra të Lepinit në jug të kryeqytetit, ku dikur jetonin barinjtë dhe fiset e zjarrta, po vë në dispozicion dhjetëra banesa të braktisura prej guri me shpresën për të tërhequr banorë të rinj.

Kryebashkiaku Claudio Sperduti thotë se ai po fillon një “projekt ambicioz për rilindjen” e qytetit të tij të lindjes me qëllim të frymëzimit të jetës së re në rrugicat e tij të qeta. Qëllimi, thotë ai, është të rimarrë të gjitha pronat e shkatërruara të shpërdoruara duke krijuar marrëdhënie midis pronarëve të vjetër dhe blerësve të mundshëm të joshur nga çmimet e rrëzimit.

“Ne po ecim hap pas hapi. Ndërsa familjet origjinale na kontaktojnë dhe na dorëzojnë shtëpitë e tyre të vjetra, ne i vendosim ato në treg përmes njoftimeve publike specifike në faqen tonë të internetit për t’i bërë të gjitha shumë transparente,” thotë Sperduti për CNN.

Blerësit e interesuar janë gjithashtu të ftuar të kontaktojnë bashkinë e qytetit për të bërë kërkesa specifike për pronën dhe zyrtarët lokalë do të përpiqen të pështaten me kërkesat e tyre.

Qyteti shpreson se mund të japë frymë të re në rreth 100 prona të lëna pas dore, disa prej të cilave janë bërë një rrezik potencial për kalimtarët për shkak të gjendjes së tyre të shkatërruar.

Aplikimet për shtëpitë e para në shitje mbyllen më 28 gusht, por kryetari i bashkisë i siguron njerëzit që humbasin se më shumë do të dalin në treg pasi bisedimet janë duke u zhvilluar me pronarët e tyre.

Ata që arrijnë të blejnë një pronë në Maenza duhet të angazhohen për ta rinovuar atë brenda tre vjetësh dhe të marrin një garanci depozite prej 5,000 € (rreth 5,840 dollarë) që do të kthehen pasi të përfundojnë punimet.

Marrja e vendbanimit nuk është e detyrueshme, por familjet me fëmijë dhe çifte të reja që dëshirojnë të jetojnë në Maenza në një bazë gjysmë të përhershme inkurajohen të aplikojnë, thotë Sperduti.

Nëse disa aplikantë duan të njëjtën shtëpi, përparësi do t’u jepet atyre që duan të vendosen dhe atyre që planifikojnë rinovimet më të shpejta./Opinion.al

 

 

Pas