Aktualitet

Shqipëria nis mandatin në Këshillin e Sigurimit,Xhaçka:Do ta përdorim për Kosovën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:52 - 01/01/22 |
Opi Nion

Shqipëria nis sot mandatin dy vjeçar si anëtare jo e përhershme e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, e zgjedhur për periudhën kohore 2022-2023.

Në mesazhin e saj të shpërndarë në rrjetet sociale, Ministrja e Jashtme Olta Xhaçka shprehet ndër të tjera se ky mandat nuk është një dhuratë që ra nga qielli, por një vend për të cilin shtetet lobojnë për vite dhe dekada.

“Padyshim që Shqipëria do ta përdorë këtë mundësi për çështjen e njohjes së Kosovës  nga vendet dhe organizata ndërkombëtare”, tha Xhaçka ndërsa shtoi se gjithashtu do të punohet edhe për çështjet e rajonit./Opinion.al

Pas