Sociale

Shi meteorësh dhe 4 eklipse, spektakle qiellore gjatë vitit 2022


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:06 - 01/01/22 |
Opi Nion

Viti 2022 premton të jetë një vit plot me ngjarje astronomike që nuk duhen humbur.

Hëna dhe Dielli do të japin shfaqje, duke ofruar katër eklipse spektakolare, dy prej të cilave janë të dukshme edhe nga Italia. Do të ketë gjithashtu shira të shumtë meteorësh që do të ndriçojnë sipërfaqen qiellore e madje edhe një paradë të pazakontë planetësh, në fillim të verës. Astrofizikani Gianluca Masi, drejtor shkencor i Projektit Virtual Telescope, jep më shumë detaje.

“Viti do të hapet në një mënyrë të shkëlqyeshme me shiu e meteorëve që do të arrijë kulmin midis 3 dhe 4 janarit pa shqetësimin e Hënës”, shpjegon eksperti.

Më 30 prill do të ketë eklipsin e parë të pjesshëm të Diellit, i dukshëm nga pjesa më jugore e Amerikës së Jugut dhe Paqësorit juglindor. Me fat do të jenë argjentinasit, të cilët do të mund të dallojnë një mbulim të diskut diellor të barabartë me 53%.

“Më 16 maj do të jetë radha e eklipsit total të Hënës, i cili nga Italia do të shihet vetëm pjesërisht në agim”, kujton Masi. Hëna e parë e kuqe e vitit do të vlerësohet plotësisht nga Amerika dhe pjesërisht nga pjesa perëndimore e Evropës dhe Afrikës.

Vera 2022 do të përshëndetet me një paradë planetësh. “Midis 20 dhe 27 qershorit do të jetë e mundur të vëzhgohen pesë planetët e dukshëm në sy të lirë; Mërkuri, Venusi, Marsi, Jupiteri dhe Saturni”, vë në dukje Masi. Ata mund të dallohen së bashku me Hënën, e cila do të jetë sërish protagonistja kryesore më 13 korrik me Superhënën më spektakolare të vitit: ajo në fakt do të jetë plot në një distancë prej  357,000 kilometra nga Toka.

Nata e 15 gushtit do ta shohë Saturnin përballë me Diellin, pra në kushtet më të mira të vëzhgueshmërisë, ndërsa planeti tjetër gjigant, Jupiteri, do të ngjitet në skenë duke shkuar në të kundërt më 26 shtator.

Vjeshta do të shënohet nga dy eklipset e fundit të vitit. “Më 25 tetor – saktëson Masi – do të ketë një eklips të pjesshëm të Diellit, i dukshëm edhe nga Italia me mbulim të diskut diellor nga 10% në 25%, ndërsa më 8 nëntor do të ketë një tjetër eklips total të Hënës, fatkeqësisht, e padukshme nga vendi ynë”.

Në dhjetor qielli do të vishet me shiun ndriçues të Binjakëve, të shqetësuar nga Hëna, ndërsa në 8 dhjetor do të ketë Marsin si protagonist të madh: Planeti i Kuq në fakt do të jetë në të kundërt dhe në agim do të jetë gjithashtu i mbuluar nga Hëna e plotë./Opinion.al

Pas