Aktualitet

“Shqipëria anëtarësohet kur BE-ja të mos ekzistojë”, Rama: Duket si depresion serbBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:39 - 07/12/22 |
Opi Nion

Një ditë pasi u zhvilluan në Tiranë Samiti i BE me Ballkanin Perëndimor, në Bruksel u mbajt një seksion i veçantë ku u diskutua pikërisht për samitin me praninë e Kryeministrit Edi Rama, Kryeministrit të Malit të Zi Dritan Abazoviç dhe Presidentit të Maqedonisë së Veriut Stevko Pendarovski.

Pasi iu përgjigjën pyetjeve të drejtuesit të sesionit, i pranishëm ishte edhe një karikaturist i cili parashtroi këndvështrimin e tij për paqen dhe sigurinë në rajonin e Ballkanit.

Ndër të tjera ai përmendi edhe një shaka që sipas tij është shqiptare dhe ka të bëjë me faktin se kur do të anëtarësohet Shqipëria në Bashkimin Europian, ndërsa përgjigjja ishte kur BE të mos ekzistojë më.

“Ka edhe një shaka shqiptare që Edi nuk e përmendi, por ata që pyeta nga Shqipëria ma përmendën. Çështja është kur do të anëtarësohet Shqipëria në BE, dhe përgjigjia është kur Shqipëria të mos ekzistojë më”, tha ai.

Ndërsa Kryeministri Edi Rama tha:

“Më duhet ta korrigjoj pak burimin e shakasë. Ky burim nuk është Shqipëria. Në Shqipëri shakaja ishte ndryshe. Gjatë kohës kur luftonim ishin të dëshpëruar se s’donin të na flisnin. Ishte një europtimisht dhe një europesimist. Europtimisti tha se Shqipëria do të anëtarësohet në BE bashkë me Turqinë. Europesimisti thoshte Shqipëria do anëtarësohet në BE kur Turqia të ketë Presidencën e BE-së. Ndërsa kjo derisa të mos ekzistojë më BE-ja duket si depresion serb”.

Pas