Sociale

Shqipëria/23 vatra zjarri aktive, 327 forca në terrenBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:50 - 07/08/22 |
Opi Nion

Qendra Kombëtare Operacionale e Emergjencave Civile bën me dije se gjatë 2 orëve të fundit, në vend janë regjistruar 23 vatra zjarri aktive.

Sipas të njëjtit njoftim bëhet me dije se vatrat janë shuar në fshatrat, Ndërlysaj dhe Ura e Shtrenjtë, bashkia Shkodër; në fshatin, Gruemirë ku ka pasur 2 vatra zjarri dhe në fshatrat Dobër dhe Koplik i Sipërm, bashkia Malësi e Madhe; në fshatin Bushat, bashkia Vau-Dejës; në fshatin German, bashkia Mat; në zonën e Krastës dhe fshatin Zezë bashkia Krujë; në fshatrat Bulshar dhe Valçe, bashkia Mirditë; në fshatin Cericë dhe në vendin e quajtur “Bigas”, bashkia Skrapar; në fshatin Delisuf, bashkia Vlorë;

në fshatin Ndërmjetës, bashkia Vorë; në zonën e Gosës, bashkia Rrogozhinë; në fshatin Kastriot, bashkia Dibër. në fshatin Pogon, bashkia Dropull.

Bëhet me dije se në operacion për shuarjen e vatrave gjatë 24 orëve të fundit janë angazhuar 327 forca Operacionale, të Shërbimit të Mbrojtjes nga Zjarri dhe Shpëtimi, Forca të Armatosura, forca bashkiake, forca policore, punonjës të Administratës së Zonave të Mbrojtura, shërbimi pyjor, forca vullnetare dhe janë angazhuar 25 mjete zjarrfikëse.

Aktualisht janë aktive vatrat në:

  1. Bashkia Klos, në vendin e quajtur Skarreth Ekonomia pyjore Linos-Guri i Bardhë, ka rënë zjarr në një sipërfaqe me pyll ahu. Gjatë ditës së djeshme është bërë ndërhyrja me forca zjarrfikëse për të kontrolluar dhe izoluar vatrën dhe sot do të vijojë puna për shuarjen e zjarrit.
  2. Bashkia Durrës, në fshatin Shetaj, ka vazhduar puna në terren për izolimin dhe shuarjen e vatrave të zjarrit. Operacioni vijon
  3. Bashkia Kurbin, në fshatin Mal Bardhë, zjarri është zhvilluar me intensitet të ulët në një sipërfaqe me shqopë, shkozë dhe dëllinjë, në zonën e quajtur “Maja e Sukës”. Vatra e zjarrit po mbahet në monitorim.
  4. Bashkia Shkodër, në vendin e quajtur Bjeshka e Bregut, zjarri ka rënë rreth orës 23.00 datë 6.8.2022 dhe deri sot rreth ores 04 te mengjesit ka qene shume problematik, jane rrezikuar banesa verore( stane),bageti,blete etj.

Është ndërhyrë nga banorët e zonës, punonjes te sherbimit pyjor dhe forcat zjarrfikëse. Situata eshte normalizuar, dhe nuk ka pasur deme. Operacioni vijon me mbështetjen dhe të 60 efektivëve të FA.

Autoritetet bëjnë thirrje që qytetarët të kenë kujdes të shtuar në këto ditë me temperatura të larta në përdorimin e mjeteve ndezëse dhe çdo aktivitet tjetër në lidhje me zjarret./Opinion.al

Pas