Bota

Bota në regres, Kina në rritje ekonomike. Rekord i ri në sufiçitin tregtarBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:36 - 07/08/22 |
Opi Nion

Kina regjistroi një rekord të ri në korrik për suficitin tregtar, i cili u rrit në 101.26 miliardë dollarë, krahasuar me 55.89 miliardë në të njëjtin muaj të vitit 2021 dhe mbi 90 miliardë që pritej nga tregu.

Sipas të dhënave të publikuara nga Doganat Kineze, eksportet u rritën me 18% (hapi më i madh në 6 muajt e fundit me lehtësimin e bllokimeve anti-Covid), më mirë se parashikimi prej 15% i analistëve dhe 17,9% e arritur në qershor.

Nga ana tjetër, importet u rritën me vetëm 2.3%, më pak se 4% e parashikuar dhe pak më shumë se 1% në qershor./Opinion.al

 

Pas