Rajoni

Shpërthimet në Zubin Potok, Vuçiç: Janë urdhëruar nga Albin KurtiBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:28 - 06/12/22 |
Opi Nion

Policia e Kosovës ka raportuar se në orët e pasdites dyshohet se ka pasur të shtëna armësh e shpërthime në Zubin Potok e Mitrovicë të Veriut, por nuk është raportuar për ndonjë të lënduar.

Për këtë ngjarje, Presidenti serb Aleksansëqr Vuçiç ka reaguar nga Tirana, ku mori pjesë në samitin e BE me Ballkanin Perëndimor.

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç se ngjarja është urdhëruar nga Albin Kurti.

 “Sot përsëri, në kundërshtim me marrëveshjen e Brukselit, janë dërguar oficerë policie të armatosur në veri. Siç thashë dje, ju thjesht pyesni se në cilën ditë do të ndodhë ndonjë provokim i ri që mund të prishë stabilitetin dhe paqen. Është mirë që, të paktën sipas të dhënave aktuale nuk ka viktima dhe besojmë se do të mbetet e tillë. Për sa i përket kohës nuk e dimë se çfarë kanë në mendjen e atyre personave që duan të shkaktojnë konflikte çdo javë. Nuk është një periudhë e lehtë përpara ne, por është e rëndësishme që të qëndrojmë me popullin tonë dhe të pajtohemi me shqiptarët për gjithçka që është e mundur që paqja të ruhet dhe të ruhet. Gjithashtu besoj se Miroslav Lajçak do të luajë një rol të rëndësishëm në qetësimin e situatës”,-tha Vuçiç./ Opinion.al

Pas