-Kulturë

Shpallet fituesi i Sanremo-s, Ermal Meta fiton vendin e tretë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:46 - 07/03/21 |
Opi Nion

Këngëtari shqiptar Ermal Meta është fituesi i vendit të tretë në edicionin e 71-të të Sanremos, me këngën ‘Një milion gjëra për të të thënë’.

Fitues të këtij edicioni, të mbajtur pa publik në kushte të jashtëzakonshme për shkak të pandemisë COVID-19, ishte grupi i rrokut Maneskin me këngën ‘Zitti e buoni’, ndërsa në vend të dytë u rendit Fedez dhe Francesca Michielin me këngën ‘Call me name’.

“Çmimi i Kritikës Mia Martini shkoi për Willie Peyote, ndërsa Çmimi i Shtypit Lucio Dalla shkoi për Colapesce Dimartino. Çmimi për tekstin më të mirë “Sergio Bardotti” në Festivalin Sanremo 2021 i shkon Madame për këngën “Voce”. Në skenën e Ariston përformuan live 26 këngëtarë./Opinion.al

Pas