Aktualitet

Shkelën masat anti-COVID, gjobiten 2986 qytetarë gjatë fundjavës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:23 - 22/02/21 |
Doriana Çepunaj

Përkeqësimi i situatës së pandemisë në vend ka bërë policia të intensifikojë kontrollet për respektimin e masave anti-COVID. Policia e Shtetit bën me dije se gjatë fundjavës, shërbimet e Policisë kanë evidentuar dhe ndëshkuar me masë administrative, 2986 shtetas që nuk zbatuan masat anticovid, 2958 prej tyre për mosvendosjen e maskës mbrojtëse.

Efektivët e policisë kanë ndëshkuar megjobë, 530 shtetas që udhëtonin në mjete private me persona me të cilët nuk kishin lidhje familjare apo në mjetet e transportit publik, pa vendosur maskat mbrojtëse.

Po ashtu, gjatë kontrolleve në fundjavë, janë kanë konstatuar 4 subjekte që ushtronin aktivitetin në kundërshtim me protokollet e sigurisë anti-COVID: 1 në Tiranë, 2 në Elbasan dhe 1 në Sarandë. Për administratorin e secilit subjekt është vendosur masa administrative 1.000.000 lekë.

Gjithashtu, në të gjithë vendin janë ndëshkuar me gjobë 10.000 lekë, 24 shtetas që janë konstatuar duke lëvizur në këmbë pas orës 20:00./Opinion.al

 

Pas