Aktualitet

Shkarkohet zv.drejtori i sigurisë së Personaliteteve të Larta Shtetërore


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:47 - 23/10/20 |
Opi Nion

Është shkarkuar nga detyra zv. drejtorin për Sigurinë Fizike të PLSH-ve, të personaliteteve të larta shtetërore, Besim Shabani.

Gjatë procesit të vettingut, Shabanit janë konstatuar probleme me pasurinë. Komisioni i Jashtëm të Vlerësimit kërkoi një dokument qe Shabani të justifikoje pasurinë prej 20 mijë dollarë që sipas tij, ia ka sjellë vëllai nga Amerika.

Sipas KJV ai nuk ka arritur që të provojë ligjërisht ndihmën e të vëllait, nga ana tjetër nuk ka deklaruar disa përfitime në interesa bankare. Subjekti ka përfituar disa interesa bankare në vlerën e 1563 dollarë, të cilat si ka treguar.

Ndërkohë, KJV e ka nxjerrë Besim Shabanin të pastër në figurë dhe nga ana profesionale.

Pas