Bota

Shifrat zyrtare në Britani, më shumë viktima nga gripi se koronavirusi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:37 - 12/08/20 |
el ida

Britania e Madhe ka numëruar më shumë vdekje nga gripi dhe pneumonia sesa nga koronavirusi.

Të dhënat e fundit nga Zyra Kombëtare e Statistikave, tregojnë se gripi ka shkaktuar më shumë vdekje sesa Covid-19 në periudhën shtatë javore, 19 qershor-31 korrik.

Sipas shifrave zyrtare në këtë periudhë, 6626 britanikë humbën jetën nga gripi apo pneumonia krahasuar me 2992 vdekje nga koronavirusit.

Kjo tregon se në muajin Korrik, gripi sezonal vrau 5 herë më shumë njerëz sesa Covid-19, me 928 vdekje të regjistruara nga gripi dhe 193 nga pandemia./Opinion.al

Pas