-U tha në Opinion

Sherri Vasili-Hajdari: Pusho, mos bëj zhurmuesen! Edhe ti…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:38 - 14/01/20 |
Geljano Fataj

Deputetja Rudina Hajdari e ka cilësuar në dëm të shqiptarëve marrëveshjen për reformën zgjedhore, ndërsa ka kërkuar me ngulm ndryshimin e sistemit. Në debat gjatë emisionit Opinion është përfshirë me nënkryetarin e LSI-së, Petrit Vasili, i cili i ka kujtuar zonjës Hajdari se është deputete në bazë të këtij sistemi ekzistues.

***

Petrit Vasili: Zonja Hajdari ka lindur nga ky sistem si mund ta monitorojë është kryetare e sistemit. Ky sistem e mundësoi zonjën Hajdari. Kshu ka lindur nga ky sistem…

Rudina Hajdari: Më fal që po ta them kështu por nuk pi më ujë ky argument

Petrit Vasili : Na le radhën të flasim dhe në të tjerët

Rudina Hajdari: Kam ardhur në këtë sistem pikërisht …

Petrit Vasili: Zonjë do lësh radhë për të folur… Lerë moj se nuk shkon kjo zhurmë këtu. Po pusho, pusho! Qetësohu… Ore do pushosh apo s’do pushosh?

***

Forcat kryesore politike arritën sot një marrëveshje për të realizuar me mirëkuptim reformën zgjedhore deri më 15 mars. Një grup prej 4 anëtarësh, përfaqësues të tre partive kryesore Damian Gjiknuri, Rudina Hajdari, Oerd Bylykbashi dhe Petrit Vasili ranë dakord për miratimin e reformës zgjedhore në mënyrë transparente, gjithëpërfshirëse, konsensuale mes partive politike.

Reforma u ra dakord që të diskutohet dhe hartohet jashtë parlamentit në tryezën politike të partive, dhe produkti i saj konsensual të miratohet pa ndryshime nga komisioni dhe Parlamenti.

Në Këshillin Politik të ngritur mes pozitës dhe opozitës marrin pjesë përfaqësues të opozitës së bashkuar, drejtuesit e Komisionit Parlamentar të Reformës Zgjedhore, si dhe përfaqësues të grupeve parlamentare në Kuvend. Shumica ra dakord të mos ndryshojë produktin e dakortësuar me opozitën, në Komision apo në seancë plenare. Krahas rekomandimeve të OSBE/ODIHR-it, palët ranë dakord të diskutojnë edhe çdo problematikë tjetër zgjedhore, që i shërben arritjes së standardeve zgjedhore ndërkombëtare./ Opinion.al

Pas