Bota

Shefi i Stafit të Shtëpisë së Bardhë: SHBA s’mund ta kontrollojë pandeminë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:19 - 26/10/20 |
Al Do

Shefi i Stafit të Shtëpisë së Bardhë ka pranuar se SHBA “nuk do ta kontrollojë dot pandeminë”.

Mark Midous tha se Covid-19 mund të mposhtet vetëm nga vaksina dhe terapeutikët.

Vërejtjet e tij vijnë ndërsa rastet e koronavirusit rriten në SHBA, nëntë ditë para zgjedhjeve presidenciale.

Sfiduesi demokrat presidencial Xho Bajden tha se Shtëpia e Bardhë po tund “flamurin e bardhë të dorëzimit”.

Ai shtoi se komentet e zotit Midous treguan se administrata Tramp kishte “hequr dorë nga detyra e tyre themelore për të mbrojtur popullin amerikan”.

Në një intervistë me CNN, Midous tha se kontrolli i virusit nuk ishte një qëllim realist sepse “ai është një virus ngjitës ashtu si gripi”.

Rreth 225,000 Amerikanë kanë vdekur që nga fillimi i pandemisë,shifra më e lartë e çdo vendi./ Opinion.al

Pas