Aktualitet

Dita e 12 e grevës/Gratë: Duam më shumë sensibilizim, populli është uragan


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:40 - 26/10/20 |
Al Do

Në ditën e 12 të grevës së urisë, gratë naftëtare në Ballsh shprehen të vendosura të vazhdojnë qëndresën e tyre.

Njëra prej tyre tha për mediat se pret reagim nga kryeministri dhe se nënvizoi nevojën për më shumë sensibilizim.

Ne nuk kërkojmë asgjë përveç djersës dhe gjakut tonë. Presim që kryeministri të reagojë, të na jepen pagat, pastaj futem për negociata për riflillimin e punës në uzinë. Ama me tension 20 jo vetëm unë por edhe shoqet e tjera, kuroj nga këta kolegët këtu, mirë që nuk i ndërruan shokët e tyre atje, por të paktën të mbështesin naftëtarët kolege, ja kanë ardhur 5 burra aty. turp tju vijë që rrinë në kafene dhe nuk vijnë aty tek shoqet. Duam më shumë sensibilizim më shumë mbështetje, populli është uragan. Lekët e prapambetura i kanë edhe ata që kanë dalë në pension. edhe ata duhet të vijnë këtu të na mbështesin. Shoqet edhe pse janë në gjendje kritike, janë mëse të vendosura, nuk do të dalin deri sa t’i jepet një zgjidhje kësaj, ta dijë mirë kryeministri.”, tha njëra prej grevisteve.

Gratë naftëtare të Uzinës së Ballshit janë në grevë prej 12 ditësh pasi zunë vendin e burrave të cilët dolën nga greva pas 18 ditësh, teksa gjendja e tyre shëndetësore ishte rënduar së tepërmi.

Ata kërkojnë pagat e prapambetura të vitit 2016 si dhe vënien në punë të Uzinës./Opinion.al

Pas